Ühele päästerõngas, teisele risk: mida kujutab endast eraisikult järelmaksuga kinnisvara ostmine?

Anette Välja 21. jaan. 2021

Keerulised ajad on toonud kaasa olukorra, kus üsna sageli tehakse kinnisvara müüjatele ettepanekuid järelmaksulepingu sõlmimiseks. Kas ja kellele selline taktika üldse päästerõngast pakub?

LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing leiab, et eraisikult järelmaksuga kinnisvara ostmine on peaaegu murevaba, müümine seevastu riskantsem. «Sisuliselt on tegu pikaajalise laenusuhtega. Pank analüüsib laenusaajaid põhjalikult ja hajutab riskid paljude laenajate vahel; järelmaksuga müüja annab sisuliselt välja pikaajalise laenu, kus kõik panused ja riskid on ühel kaardil,» ütleb ta.

Seda sageli inimesele, kelle maksekäitumist on pangad mingil põhjusel liiga riskantseks pidanud. Müüja võtab enda kanda kõik riskid.

«Kõiki riske kokku lüües tuleks õiglane intress kallima kiirlaenu mõõtu, aga ostja ootus on lihtsalt ostusumma makseteks jagamine ehk nullintress. See on põhjus, miks niisugused tehingud on pigem harvad,» lisab Saksing.

Kaitse oma seljatagust

Saksingu sõnul peab müüja panga rolli enda peale võtma: analüüsima ostja laenuvõimet ja kandma riske. Kaaluda tuleb inimese sissetulekut, maksedistsipliini, haridust, ülalpeetavavate arvu, tulevikuperspektiive ja tagatisi.

«Võimalus on, et ostja kaotab töö, lahutab või sureb. Kui, siis koostada tuleks põhjalik leping, mis tagab muuhulgas vara säilimise viimase makse tasumiseni. Ja lõpuks võtma enda kanda riski, kus kõik kaardid on ühel panusel,» sõnab ta.

 

Allikas: kodustiil.elu24.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×