Lutheri kvartal

lutheri-kvartal-logo

Kaasaegne elukeskkond vanade paekivimüüride vahel!

Ajalugu

AS Luterma poolt 1912. aastal Tallinnasse rajatud mööblivabriku kompleks on Eesti oludes tähelepanuväärne ja legendaarne seoses oma maineka toodanguga, mida leidub tänasenigi paljudes Eesti kodudes.

13. jaanuaril 1912. aastal otsustati alustada ettevalmistustega uue mööblivabriku ja väiksema tootmishoone ehitamiseks Lõuna tänavale.

Uus tootmishoone oli projekteeritud vastavalt selleaegsele moodsale ehitustehnoloogiale raudbetoonist raamstruktuuriga ja eksterjöör kujutas endast sileda betoonpinna, klaasi ja kohaliku klombitud paekivi kombinatsiooni.

Juba 1912. aasta kevadel alustatud ehitustööd jõudsid sama aasta sügiseks katuse ehitamise järku. Samaaegselt mööblivabriku ehitusega rajati selle sisehoovi oma elektrijaam. Kogu uue mööblivabriku ehitus ja sisseseade läks maksma ligikaudu 1,5 miljonit rubla.

1945. aasta Tallinna pommitamisel Nõukogude armee poolt tekitati suurt kahju ka mööblivabriku ja teistele AS A.M.Luther tootmishoonetele. Sõjakahjustused, mis mõningatel andmetel ulatusid 75 protsendini vabriku tootmisbaasist, likvideeriti 1950. aastaks.

Hilisemaid olulisi ümberehitusi mööblivabriku hoonetega ei toimunud, peamiselt püüti säilitada endist olukorda.

Ülevaade

Hoonete eksterjööris on kombineerituna krohvipinnad, punane tellis, suurte akendega klaaspinnad ja kohalik paekivi.

Kõik korterid on omanäolised ja erineva plaanilahendusega. Akende kõrgus on keskmiselt 2,65 meetrit. Siseruumide märksõnad on kõrgus, valgus, jõulisus. Sisekujundus järgib rangelt eelmise sajandi alguse stiili. Võtmematerjalideks on paekivi, vineer, laudrakise jälgedega raudbetoon ja punane käsitsivalmistatud tellis. Lagede kõrgus korterites kohati kuni 4 meetrit.

Hoonetekompleksi keskele jääb sisehoov, mille maastik on kujundatud eritasaste pindadega, mida ühendavad looduskivist astmetega trepid ja kaldteed. Rajatud on muruväljakud ja kividega kaetud kõnniteed. Õue lõunapoolses osas paikneval künkal on koht laste mänguväljakule. Kogu siseala on valgustatud retrohõnguliste tänavalaternatega.

Parkimine on lahendatud osaliselt parkimismajaks rekonstrueeritud endise masinatsehhi baasil. Parkimiskoht on lisatasu eest maksumusega 20 000 €. Territooriumil on mehitatud valve 24h.

Massiivsed Lutheri kvartali hooned on arhitektuurimälestistena muinsuskaitse all. Lutheri kvartal paikneb 2,3 hektarilisel maa-alal, aadressidel Vana-Lõuna 39 ja 39A. Tegemist on pea 100-aastase hoonetekompleksiga.


Tutvu meie teiste arendustega

Kõik
Tallinn
Tartu
Pärnu
Kuressaare

Teie kiri on saadetud

×