Indrek Peedo: ostjat esindavale maaklerile maksku ostja

LVM Kinnisvara Tallinna kontori juhataja Indrek Peedo peab tasulist ostuteenust mõistlikuks, kuid leiab, et vastutada saab maakler siiski vaid nende pakkumise eest, milliste müüjaid ta ise esindab. „Koguturult otsimise ostuteenus ei ole professionaalne,“ ütleb Peedo kommentaariks artiklile „Miks maksta maaklerile ostuteenuse eest“.

Indrek Peedo  Foto: Terje Lepp

„Maakler, kes esindab oma kinnisvaraostust huvitatud klienti, helistab reeglina maakleritele, kes on kinnisvara müümas. Müüjat esindav maakler on sageli ka nõus jagama vahendustasu ostjat esindava maakleriga ja isegi veenma müüjat hinda vähendama, sest näeb võimalust kiireks kokkuleppeks. LVM Kinnisvara sellisel kujul koostööd ei tee, sest leiame, et ostjat esindav maakler peab saama tasu ostja käest, keda ta esindab. Pooltel  on kaks eraldi huvi – ostja tahab leida kinnisvara võimalikult odavalt, müüja müüa võimalikult kallilt. Müüjat esindav maakler peab kaitsma seetõttu oma kliendi huvi müüa võimalikult kallilt.

Esindades ostuklienti, maksab meile ostja. Teine olukord on koduvahetus, kus klient, kes meie kaudu oma kinnisvara müüb, ostab samas ka uut kodu. Selle vahetuse raames me ostu puhul eraldi tasu ei arvesta.

Leiame ostukliendile sobivad pakkumised reeglina oma portfellist või siis otsime laiemalt kinnisvaraturult – kuulutame sotsiaalmeedias, portaalides jne. Sobiva pakkumise puhul sõlmime müüjaga kokkuleppe ja teeme alles seejärel kliendile pakkumise. Maaklerina ei otsi me kinnisvaraturult teiste büroode ja esindajate pakkumisi. Koguturult otsimise ostuteenus pole professionaalne, sest teenust osutav maakler ei kontrolli sellise hulga objektide tausta ja vastavust.

Kui osutada ostuteenust peab maakler kontrollima kinnistusraamatut, ühistu esitatavaid andmeid, korteri kuluarveid, hüpoteeke, tehtud töid ühistus, Ehitisregistri andmeid jne. Kui lihtsalt tegeleda päevas 10 teise maakleri pakkumisega, siis pead olema 100% kindel, et neil on õige info. Minu kogemus ütleb, et 90% maakleritest ei vii ennast pakutava kinnisvaraga lõpuni kurssi ja pakutakse huupi.“

Allikas: www.kinnisvarauudised.ee


Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×